NAACP Image Awards -voittajat: 'Bad Boys For Life', paras kuva, Vuoden D-Nice-viihdyttäjä; Viola Davis, Chadwick Boseman Top Movie Actor Honors - täydellinen luettelo voittajista

Naacp Image Awards Winners



PÄIVITETTY täydellä luettelolla voittajia: 52. vuotuinen NAACP Image Awards -kilpailu piti lauantain kunniaviikon primetime-seremonialla, jossa se nimesi Will Smith-Martin Lawrence -joukkueen Huonot pojat elämään sen erinomainen vuoden elokuva. D-Nice voitti organisaation vuoden viihdepalkinnon voittamalla alan, johon kuuluivat myös Regina King, Viola Davis, Trevor Noah ja Tyler Perry.

Muita parhaita voittajia Anthony Anthony Andersonin isännöimässä kahden tunnin näyttelyssä, joka suorana lähetyksenä BET: ssä, CBS: ssä ja ViacomCBS-verkostojen sarjassa, sisälsivät kaksi voittoa Viola Davisille, joka otti Netflixin parhaan näyttelijättären Ma Raineyn musta pohja ja draamasarjan näyttelijä hänen viimeiselle kaudelleen Kuinka päästä eroon murhasta. Chadwick Boseman, joka voitti sivunäyttelijäpalkinnon aiemmin tällä viikolla, voitti jälleen ja otti paras näyttelijäpalkinnon Ma Rainey , sama rooli kuin hänellä on Oscar-palkinto.

Boseman oli voittanut aiemmin viikolla naispuolisten näyttelijöiden kategoriassa Da 5 Verta . Että, Ma Rainey, Yksi yö Miamissa ja Jingle Jangle: Joulumatka olivat kaikki parhaan elokuvan palkinnon saaneita, ja äänestäjät jatkoivat vuonna 2020, 17 vuotta viimeisen kuvan jälkeen, osuneen hittikomedian kolmiosaan.



Toivottavasti yritämme saada vielä yhden, Smith sanoi Lawrencen kanssa ottaessaan palkinnon vastaan ​​etänä. Pojat näyttävät pitävän siitä, joten yritämme saada vielä yhden, ennen kuin olemme surulliset pojat.

TV-puolella voittajat mukaan lukien Bridgerton Breakout-tähti Regé-Jean Page otti erinomaisen näyttelijän draamasarjassa, kun taas Issa Rae kaksinkertaisti näyttelyn erinomaisen komediasarjan voiton tällä viikolla ottamalla näyttelijä komediasarjassa.

Primenime-esitys aloitettiin presidentti Joe Bidenin ja varapuheenjohtaja Kamala Harrisin avauspuheenvuorolla, ennen kuin hän lähti Andersonille. Muita kunnianosoituksia olivat tänä iltana muun muassa Eddie Murphy (Hall of Fame -palkinto, Arsenio Hall) ja NBA-tähti LeBron James (Presidents Award).



Kahden tunnin televisio-ohjelmassa rajoitettiin viikon palkintojenjakotilaisuuksia, joissa jaettiin palkintoja yli 70 kategoriassa, kunnioittaen värillisten ihmisten saavutuksia kuluneen vuoden aikana elokuvien, TV: n, musiikin, kirjallisuuden ja sosiaalisen oikeudenmukaisuuden aloilla yleisön äänestyksissä.

Tässä on täydellinen luettelo 2021 voittajasta:

TÄNÄ YÖNÄ



Vuoden viihdyttäjä

D-Nizza

Erinomainen elokuva

Huonot pojat elämään

Erinomainen näyttelijä elokuvassa

Chadwick Boseman - Ma Raineyn musta pohja

Sosiaalisen oikeudenmukaisuuden vaikutus

Stacey Abrams

Erinomainen näyttelijä elokuvassa

Viola Davis - Ma Raineyn musta pohja

Erinomainen näyttelijä komediasarjassa

Issa Rae - epävarma

Erinomainen näyttelijä draamasarjassa

Viola Davis - Kuinka päästä eroon murhasta

Erinomainen draamasarjan näyttelijä

Regé-Jean Page - Bridgerton

Presidenttipalkinto

Lebron James

Hall of Fame -palkinto

Eddie Murphy

Voittajat 26. maaliskuuta

Erinomainen komediasarja
Epävarma

Erinomainen näyttelijä komediasarjassa
Anthony Anderson - musta-ish

Erinomainen näyttelijä komediasarjassa
Deon Cole - musta-ish

Erinomainen naispuolinen naisnäyttelijä komediasarjassa
Marsai Martin - musta-ish

Erinomainen tukeva näyttelijä elokuvassa
Chadwick Boseman - Da 5 verta

Erinomainen naispuolinen naisnäyttelijä elokuvassa
Phylicia Rashad - Jingle Jangle: Joulumatka

Erinomainen yhtye näyttelijänä elokuvana
Ma Raineyn musta pohja

Erinomainen läpimurto suorituskyky elokuvassa
Madalen Mills - Jingle Jangle: Joulumatka

Erinomainen läpimurto-mainos (elokuva)
Nadia Hallgren - Tulossa

Erinomainen itsenäinen elokuva
Pankkiiri

Erinomainen kansainvälinen elokuva
KUNINGASTIEN YÖ

Erinomainen draamasarja
Power Book II: Ghost

Erinomainen näyttelijä draamasarjassa
Clifford Method Man Smith - Power Book II: Ghost

Erinomainen naisnäyttelijä draamasarjassa
Mary J.Blige - Power Book II: Ghost

Erinomainen televisioelokuva, rajoitettu sarja tai dramaattinen erikoisohjelma
Itse tehty: innoittamana rouva C.J. Walkerin elämä

Erinomainen näyttelijä televisioelokuvassa, rajoitetussa sarjassa tai dramaattisessa erikoisnäyttelijässä
Blair Underwood - itse tehty: innoittamana rouva C.J. Walkerin elämä

Erinomainen näyttelijä televisioelokuvassa, rajoitetussa sarjassa tai dramaattisessa erikoisnäyttelijässä
Octavia Spencer - itse tehty: innoittamana rouva C.J. Walkerin elämä

Erityispalkinto - elämän avain
Tohtori Kizzmekia Corbett

Erityispalkinto - Urheilupalkinto I
Stephen Curry

25. maaliskuuta voittajat

Erinomainen uusi taiteilija
Doja-kissa - Sano niin

Erinomainen miesartisti
Drake - Nauraa nyt, itke myöhemmin

Erinomainen naisartisti
Beyoncé - Musta paraati

Erinomainen Soul / R & B-laulu
Tee se - Chloe x Halle

Erinomainen hiphop / rap-kappale
Savage Remix - Megan Thee Stallion feat. Beyoncé

Erinomainen duo, ryhmä tai yhteistyö (perinteinen)
Chloe x Halle - ihmetellä, mitä hän ajattelee minusta

Erinomainen duo, ryhmä tai yhteistyö (nykyaikainen)
Megan Thee Stallion feat. Beyoncé - Savage Remix

Erinomainen albumi
Peto - Jhené Aiko

Vuoden erinomainen tuottaja
Hit-Boy

Erinomainen musiikkivideo / visuaalinen albumi
Ruskea ihon tyttö - Beyonce ’feat WizKid, SAINt JHN, Blu Ivy Carter

Erinomainen jazz-albumi - instrumentaali
Soulin musiikkia ja innoittamana - Jon Batiste

Erinomainen jazz-albumi - laulu
Pyhä huone - Live at Alte Oper - Somi

Erinomainen kansainvälinen laulu
Lockdown - Alkuperäinen Koffee

Erinomainen ääniraita / kokoelma-albumi
Soulin alkuperäisen elokuvan ääniraita - Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste ja Tom MacDougall

Erinomainen evankeliumi / kristillinen laulu
Kosketus sinulta - Tamela Mann

Erinomainen evankeliumi / kristillinen albumi
Paluu - Clarkin sisaret

Erityispalkinto - Urheilupalkinto II
WNBA-pelaajayhdistys (Nneka Ogqumike hyväksyy WNBA: n puolesta)

24. maaliskuuta voittajat

Erinomainen Talk-sarja
Punainen pöytäpuhe

Erinomainen todellisuusohjelma / todellisuuskilpailu tai pelinäyttely
Julkkisperheen riita

uusi tuomari Amerikassa on lahjakkuutta

Erinomainen varieteenäyttely (sarja tai erikoisohjelma)
VERZUZ

Erinomaiset uutiset / tiedot (sarja tai erityislehti)
The New York Times esittelee Breonna Taylorin tappamisen

Erinomainen lastenohjelma
Perhekokous

Nuorten erinomainen suorituskyky (sarja, erikoisohjelma, televisioelokuva tai rajoitettu sarja)
Marsai Martin - Musta-ish

Erinomainen animaatiosarja
Doc McStuffins

Erinomainen animoitu elokuva
Sielu

Erinomainen hahmoäänen suorituskyky (televisio)
Laya DeLeon Hayes - Doc McStuffins

Erinomainen hahmoäänen toiston suorituskyky - elokuva
Jamie Foxx - sielu

Erinomainen isäntä keskustelussa tai uutisissa / tiedoissa (sarja tai erikoistarjous) - henkilö tai yhtye
Trevor Noah - Päivittäinen show Trevor Noahin kanssa

Erinomainen isäntä todellisuus / todellisuuskilpailussa, pelinäytöksessä tai muunnelmassa (sarja tai erikoissarja) - yksilö tai yhtye
Steve Harvey - Julkkisperheen riita

Erinomainen vierailu - komedia- tai draamasarja
Loretta Devine- P-laakso

Erinomainen läpimurto-mainos (televisio)
Raynelle Swilling - vaalia päivää

Erityispalkinto - Perustajapalkinto
Toni Vaz

23. maaliskuuta voittajat

Erinomainen kirjoittaminen komediasarjassa
Michaela Coel - Tuhoa sinut - Ep. 112 Ego-kuolema

Erinomainen kirjoittaminen draamasarjassa
Attica Locke - Pienet tulipalot kaikkialla - Ep. 104 Hämähäkinverkko

Erinomainen kirjoittaminen televisioelokuvassa tai erikoisnäyttelyssä
Geri Cole - Meiden voima: Sesame Street Special

Erinomainen kirjoittaminen elokuvassa
Radha Blank - 40 vuotta vanha versio

Erinomainen ohjaaminen komediasarjassa
Anya Adams - musta-ish - Ep. 611 hiusten päivä

Erinomainen ohjaus draamasarjassa
Hanelle Culpepper - Tähtitaulu: Picard - Ep. 101 Muisto

Erinomainen ohjaaminen televisioelokuvassa tai erikoisnäyttelyssä
Eugene Ashe - Sylvien rakkaus

Erinomainen ohjaaminen elokuvassa
Gina Prince-Bythewood - Vanha vartija

Erinomainen lyhyt muoto - komedia tai draama
#FreeRayshawn

Erinomainen suorituskyky lyhyessä muodossa
Laurence Fishburne - #FreeRayshawn

Erinomainen lyhyt muoto -sarja - todellisuus / tietokirjallisuus
Kohtausten välissä - päivittäinen show Trevor Noahin kanssa

Erinomainen lyhytelokuva (live-toiminta)
Musta poika ilo

Erinomainen lyhytelokuva (animoitu)
Kangas

Erityispalkinto - Spingarn-mitali
Misty Copeland

22. maaliskuuta voittajat

Erinomainen kirjallinen työ - kaunokirjallisuus
Hankala musta mies - Walter Mosley

Erinomainen kirjallinen työ - tietokirjallisuus
Luvattu maa - Barack Obama

Erinomainen kirjallinen työ - debyyttikirjailija
Olemme parempia kuin tämä - Elijah Cummings

Erinomainen kirjallinen työ - elämäkerta / omaelämäkerta
Kuolleet nousevat - Les Payne, Tamara Payne

Erinomainen kirjallinen työ - opetus
Vihannesten valtakunta - Bryant Terry

Erinomainen kirjallinen työ - runous
Phillisin ikä - Honorée Jeffers

Erinomainen kirjallinen työ - lapset
Hän oli ensimmäinen !: Shirley Chisholmin polkeva elämä - Katheryn Russell-Brown, Eric Velasquez

Erinomainen kirjallinen työ - nuoret / teini-ikäiset
Ennen koskaan - Jacqueline Woodson

Erinomainen ohjaaminen dokumentissa (televisio tai elokuva)
Keith McQuirter - mitä vain tarvitaan: Harlemin kummisetä

Erinomainen kirjoittaminen dokumentissa (televisio tai elokuva)
Melissa Haizlip - Herra SOUL!

Erinomainen dokumentti (elokuva)
John Lewis: Hyvä ongelma

Erinomainen dokumentti (televisio - sarja tai erikoisosa)
Viimeinen tanssi

Erityispalkinto - Vuoden nuorten aktivisti
Madison Potts

Erityispalkinto - Vuoden aktivisti
Kunniatohtori tohtori Wendell Anthony